کلینیک توانبخشی توان افزا اصفهان با کادری مجرب و وظیفه شناس و همچنین برنامه های مناسب ، آماده خدمترسانی به همشهریان و هم وطنان بزرگوار است

کلینیک توانبخشی و کاردرمانی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
یکی از مشکلات عمده‌ای که بسیاری از والدین دارای کودکان با مشکلات رشدی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند پیداکردن یک کلینیک توانبخشی مناسب برای کودکشان است. بارها در فضای مجازی با این سوال که یک کلینیک خوب توانبخشی و کاردرمانی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد مواجه شده‌ایم؛ لذا
در این مقاله سعی خواهیم کرد در مورد ویژگی‌های بارز یک کلینیک خوب صحبت کنیم.
وقت گذاشتن و تحقیق کردن برای پیدا کردن یک کلینیک مناسب قطعا شما والدین گرامی و کودکانتان را از بسیاری از آسیب‌ها و هزینه‌های بعدی مصون نگه خواهد داشت.

این مقاله برای درمانگران جوانی که قصد تاسیس کلینیک را دارند هم می‌تواند مفید باشد.
پس با دقت این مقاله را بخوانید

۱. اصل اول، مجوز
یک کلینیک توانبخشی خوب، معتبر و تخصصی حتما از مراجع ذی‌صلاح مجوز فعالیت دریافت کرده‌است. این مجوز باید حتما در قسمت پذیرش، در معرض دید مراجعه‌کنندگان قرار بگیرد. کلینیک‌های کاردرمانی یا از سازمان نظام‌پزشکی یا از سازمان بهزیستی یا هر دو مجوز دریافت می‌کنند. در هر صورت مجوز داشتن اولین اصل صلاحیت هر کلینیک و مدیریت آن است.

۲. بهداشت مناسب ضروری است
محیط کلینیک باید از نظر بهداشتی در سطح مناسبی قرار داشته باشد که موجب ایجاد بیماری دیگری در فرد نشود؛ این مسئله در کلینیک‌های کاردرمانی که به کودکان خدمات ارائه می‌دهند اهمیت دو چندانی خواهد داشت. زیرا کودکان نسبت به سایر سنین حساسیت بیشتری در رابطه با ابتلا به بیماری‌ها دارند.

کلینیک توان افزا
نمای داخلی کلینیک توان افزا
کلینیک کاردرمانی مناسب‌سازی شده

۳. مناسب‌سازی
افراد مراجعه‌کننده به کلینیک‌های کاردرمانی دارای محدودیت‌های حرکتی و ذهنی هستند. با توجه به این نکته، محیط کلینیک باید به گونه‌ای مناسب‌سازی شود که موانع تردد و استفاده از فضاهای مختلف برای افراد وجود نداشته باشد. به عنوان مثال در جاهایی که پله وجود دارد باید رمپ در نظر گرفته شود و همچنین در سرویس‌های بهداشتی و سایر فضاها، دستگیره‌ها و موارد تسهیل‌کننده‌ای برای رفت‌وآمد افراد با محدودیت‌های مختلف وجود داشته باشد. همچنین باید در فضاهایی که احتمال خطر وجود دارد یک‌سری مسائل ایمنی برای اجتناب از آسیب در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در سرویس بهداشتی در کنار دیوارها دستگیره‌هایی تعبیه شود که فردی که محدودیت حرکتی دارد با گرفتن ‌آنها احتمال افتادن خود را کاهش دهد.

۴. خدمات جامع مانع اتلاف انرژی است
اکثر مراجعین کلینیک‌های کاردرمانی به خدمات سایر تخصص‌های توانبخشی هم نیاز دارند. از این رو یکی از ویژگی‌های یک کلینیک توانبخشی خوب، ارائه خدمات جامع توانبخشی به مراجعین می‌باشد. در غیر این صورت خانواده، انرژی، وقت و هزینه زیادی را برای جابجایی بین کلینیک‌های مختلف صرف خواهد کرد و همین مسئله موجب استهلاک خانواده و زمینه‌ساز کاهش همکاری آنها با متخصصین توانبخشی می‌شود.
از سوی دیگر، خانواده با رفت و آمدهای پی‌در‌پی به کلینیک‌های متفاوت برای دریافت خدمات حیطه‌های مختلف توانبخشی، فرصت تمرین در منزل را از دست می‌دهد. از آنجا که تمرین برای همه حیطه‌های توانبخشی نکته‌ای کلیدی است، این مساله ممکن است تبعات سنگینی را چون از دست رفتن زمان طلایی کودک به دنبال داشته باشد.

۵. تیم هماهنگ درمان
در یک کلینیک توانبخشی افراد با تخصص‌های مختلف کار می‌کنند. برای اینکه مراجعان این‌گونه کلینیک‌ها بتوانند بیشترین نتیجه ممکن را بگیرند باید بین اعضای تیم درمان جهت انجام برنامه‌های درمانی مختلف هماهنگی وجود داشته باشد تا دوباره کاری و ناهماهنگی به حداقل برسد.

کلینیک توان افزا
نمای داخلی کلینیک توان افزا
کلینیک توانبخشی دارای امکانات کافی

۶. تجهیزات مناسب
علی‌رغم اینکه کار کلینیک‌های کاردرمانی زیاد به تجهیزات وابسته نیست، اما باید در مورد وجود تجهیزات مناسب در هر کلینیکی نکات زیر رعایت شود :

الف: ایمن بودن وسایل:
اولین نکته‌ای که در مورد تجهیزات به نظر می‌رسد ایمن بودن آنها و عدم ایجاد خطر برای کودکان است. به عنوان مثال بعضی از تجهیزات دارای لبه‌های تیز و بُرنده هستند، برای جلوگیری از ایجاد خطر می‌توان این لبه‌ها را به وسیله فوم ایمن‌سازی کرد.

ب: تعداد مناسب:
از آنجایی که در هر کلینیک توانبخشی چندین کاردرمانگر مشغول به کار هستند و بعضا به صورت همزمان نیاز به تجهیزات مشابه دارند، باید از هر وسیله‌ای به تعداد مناسب در کلینیک وجود داشته باشد تا خللی در روند درمان کودکان به وجود نیاید.
ج: مستهلک نبودن:
تجهیزات نباید به حدی مستهلک باشند که استفاده از آنها برای درمانگر و کودک ایجاد خطر کند. قابل استفاده بودن تجهیزات باید به صورت دوره‌ای توسط تیم مدیریتی کلینیک کنترل شود و هر وسیله‌ای که نیاز به تعویض دارد در لیست خرید قرار گیرد.
د: به روز بودن وسایل:
یک کلینیک کاردرمانی تا حد ممکن باید به جدیدترین تجهیزات توانبخشی مجهز باشد. البته در کشور ما با توجه به اینکه کلینیک‌های توانبخشی درآمدزایی بالایی ندارند و ازسوی دیگر  از حمایت‌های دولتی هم برخوردار نیستند، لذا توان خرید تجهیزات گران قیمت و به روز در آنها کم است. اما با این وجود باید حداقل‌های ممکن که هزینه بالایی به کلینیک تحمیل نمی‌کند را دارا باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *