فلج ارب، یا فلج شبکه بازویی، اغلب نتیجه زایمان دشوار است، زمانی که گردن نوزاد در طول فرآیند زایمان کشیده می‌شود.

 آسیب ناشی از فلج ارب به شبکه بازویی، شبکه ای از اعصاب نزدیک گردن، باعث ضعف بازو و از دست دادن حرکت و احتمالا فلج شانه، بازو، دست ها و انگشتان می شود.

رسیدگی فوری پزشکی بسیار مهم است. برای ۷۰ تا ۸۰ درصد از کودکان، اگر مراقبت در طی چهار هفته از تولد شروع شود، این وضعیت در سال اول زندگی برطرف می شود. کاردرمانگران کلینیک توان افزا در اصفهان در طرح درمان فلج ارب نقش اساسی دارند،خدمات ممکن است بسته به مکان متفاوت باشد.

۲_آوالسیوم: فلج ارب آوالسیوم زمانی رخ میدهد که عصب از طناب نخاعی پاره شود.

۳_نوروم: بر روی عصب بافتی ایجاد می شود که باعث فشار می شود.

۴_نوراپراکسی: در این نوع عصب آسیب می بیند ولی پاره نمی شود.

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فلج ارب توان افزا در اصفهان

اگر بهبودی با درمان در سه تا شش ماه اول مشاهده نشد، ممکن است جراحی توصیه شود. معمولاً دو نوع جراحی برای رفع فلج ارب وجود دارد.

-پیوند عصب: برخی از پارگی‌های عصب  فلج ارب را می‌توان با پیوند دادن یک پیوند عصبی «دهنده» از یک عصب جداگانه ترمیم کرد.

-انتقال عصب: در برخی موارد، جراح می تواند عصب را از یک عضله دیگر برای بازگرداندن عملکرد عصب منتقل کند.

کاردرمانی حرکتی به صورت روزانه ممکن است باعث بهبودی شود و از سفت شدن دست، مچ، آرنج و شانه جلوگیری کند. کاردرمانی نیز بخش مهمی از روند پس از جراحی است. از آنجایی که اعصاب بسیار آهسته بهبود می یابند، ممکن است ماه ها تا سال ها طول بکشد تا اعصاب ترمیم شده در گردن به عضلات بازو و دست برسد.

چه زمانی کاردرمانی برای فلج ارب پیشنهاد می شود؟

این شکل از درمان معمولاً پس از جراحی ارائه می شود یا برای افرادی که آسیب طولانی مدت داشته اند توصیه می شود. یک کاردرمانگر از نزدیک با کودک شما کار می کند و به او در کارهایی مانند غذا خوردن، بازی، بستن بند کفش، نوشتن، نقاشی و غیره کمک می کند. این ممکن است به تجهیزات تخصصی نیاز داشته باشد و باید برنامه های خانگی و دستورالعمل هایی برای ادامه درمان در خانه به والدین ارائه شود.

جلسات فیزیوتراپی کودک شما در حالت ایده آل باید با یک فیزیوتراپ حرفه ای که در مراقبت از کودکان متخصص است، انجام شود. در موارد خفیف، فیزیوتراپی شامل برنامه ای است که به بهبود و تقویت ناحیه آسیب دیده کمک می کند. در موارد شدید با جراحی نیز همراه خواهد بود.

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فلج ارب توان افزا در اصفهان

کاردرمانگر شما شروع به کار با فرزندتان می کند و سپس به شما یاد می دهد که چگونه تمرینات  را در خانه ادامه دهید. علاوه بر این،کاردرمانگر خوب در بسیاری از زمینه های زیر نیز آموزش یا مراقبت ارائه میدهد:

با استفاده از تست‌های خاص، کاردرمانگرشما محل و شدت بیماری فرزندتان را ارزیابی می کند تا مطمئن شود که تمرینات مناسب است و بهبود و رشد را به حداکثر می‌رساند.

دستورالعمل های لازم در مورد در آغوش گرفتن، حمل و بازی با کودک خود را آموزش ببینید که درد یا استرس کودک را به حداقل برسانید و بهبود را به حداکثر برساند. بسیاری از این موارد مربوط به وضعیت قرار گرفتن است  مانند راه هایی برای جلوگیری از آویزان شدن بازوی کودک در هنگام حمل کردن، یا نحوه خواباندن او روی پشت و شکم است.

بر اساس شناسایی ضعف عضلانی و سایر اطلاعات پزشکی که کاردرمانگر در اختیار دارد می تواند از بعضی آسیب احتمالی را که ممکن است رخ دهد پیشگیری کند. در غیر این صورت ممکن است به دلیل ناتوانی فرزندتان در درک درد در برخی موارد نادیده گرفته شود.

برخی از کاردرمانگرها در برخی مواقع برنامه ای جامع برای سلامت و بهبودی فرزندتان ارائه می دهند که نه تنها به تمرین و ورزش محدود می شود، بلکه شامل رژیم غذایی و مشارکت جامعه نیز می شود.

درمان کاردرمانگران به کیفیت زندگی بیماران فلج ارب و خانواده آنها کمک می کند.

امیدواریم این مقاله به شما در درک مزایای کاردرمانی در فلج ارب کمک کرده باشد.

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فلج ارب توان افزا در اصفهان

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی فلج ارب توان افزا در اصفهان

ارتباط با ما