ناتوانی ذهنی


ناتوانی ذهنی (ID) که زمانی عقب ماندگی ذهنی نامیده می شد، با هوش یا توانایی ذهنی کمتر از حد متوسط ​​و فقدان مهارت های لازم برای زندگی روزمره مشخص می شود. افراد دارای ناتوانی ذهنی می توانند مهارت های جدید را بیاموزند و یاد می گیرند، اما آنها را آهسته تر یاد می گیرند. درجات مختلفی از ناتوانی ذهنی، از خفیف تا عمیق وجود دارد. اصطلاح “عقب ماندگی ذهنی” دیگر استفاده نمی شود، زیرا توهین آمیز است و لحن منفی دارد.

بیشتر بخوانید:سندرم آسپرگر چیست وچه تفاوتی با اوتیسم دارد؟

ناتوانی ذهنی چیست؟


فردی که معلولیت ذهنی دارد در دو زمینه محدودیت دارد. این مناطق عبارتند از:

 • عملکرد فکری همچنین به عنوان IQ شناخته می شود، این به توانایی فرد در یادگیری، استدلال، تصمیم گیری و حل مشکلات اشاره دارد.
 • رفتارهای انطباقی اینها مهارت‌هایی هستند که برای زندگی روزمره ضروری هستند، مانند توانایی برقراری ارتباط مؤثر، تعامل با دیگران و مراقبت از خود.

ضریب هوشی (ضریب هوشی) با تست هوش اندازه گیری می شود. میانگین ضریب هوشی 100 است و اکثر افراد بین 85 تا 115 امتیاز دارند. اگر فردی دارای ضریب هوشی کمتر از 70 تا 75 باشد، معلول ذهنی محسوب می شود.

برای سنجش رفتارهای انطباقی کودک، متخصص مهارت های کودک را مشاهده می کند و آنها را با سایر کودکان هم سن و سال مقایسه می کند. مواردی که ممکن است مشاهده شود عبارتند از اینکه کودک چقدر می تواند خودش را تغذیه یا لباس بپوشد. چقدر کودک می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند و آنها را درک کند. و نحوه تعامل کودک با خانواده، دوستان و سایر کودکان همسن.

تصور می شود که ناتوانی ذهنی حدود 1 درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. از میان افراد مبتلا، 85 درصد دارای ناتوانی ذهنی خفیف هستند. این بدان معناست که آنها برای یادگیری اطلاعات یا مهارت های جدید کمی کندتر از حد متوسط ​​هستند. با حمایت مناسب، بیشتر آنها می توانند به عنوان بزرگسالان مستقل زندگی کنند.

بیشتر بخوانید:اختلال نافرمانی مقابله‌ ای کودکان چقدر شایع است؟

نشانه های ناتوانی ذهنی کودکان چیست؟


علائم مختلفی از ناتوانی ذهنی در کودکان وجود دارد. علائم ممکن است در دوران شیرخوارگی ظاهر شوند یا ممکن است تا زمانی که کودک به سن مدرسه نرسد قابل توجه نباشد. اغلب به شدت ناتوانی بستگی دارد. برخی از شایع ترین علائم ناتوانی ذهنی عبارتند از:

 • غلت زدن، نشستن، خزیدن یا دیر راه رفتن
 • دیر صحبت کردن یا مشکل در صحبت کردن
 • تسلط آهسته بر چیزهایی مانند آموزش توالت رفتن ، لباس پوشیدن و غذا دادن به خود
 • مشکل در به خاطر سپردن چیزها
 • ناتوانی در ارتباط دادن اعمال با پیامدها
 • مشکلات رفتاری مانند عصبانیت های انفجاری
 • مشکل در حل مسئله یا تفکر منطقی

در کودکان مبتلا به ناتوانی ذهنی شدید یا عمیق، ممکن است مشکلات سلامتی دیگری نیز وجود داشته باشد. این مشکلات ممکن است شامل تشنج ، اختلالات خلقی ( اضطراب ، اوتیسم و غیره)، اختلال در مهارت های حرکتی، مشکلات بینایی یا مشکلات شنوایی باشد.

بیشتر بخوانید:ناتوانی های یادگیری کودکان را بشناسید

دلایل ایجاد ناتوانی ذهنی کودکان چیست؟


هر زمان که چیزی در رشد طبیعی مغز اختلال ایجاد کند، ناتوانی ذهنی می تواند ایجاد شود. با این حال، یک علت خاص برای ناتوانی ذهنی را فقط می توان در حدود یک سوم موارد مشخص کرد.

شایع ترین علل ناتوانی ذهنی عبارتند از:

 • شرایط ژنتیکی این موارد شامل مواردی مانند سندرم داون و سندرم X شکننده است.
 • مشکلات دوران بارداری . مواردی که می توانند در رشد مغز جنین اختلال ایجاد کنند عبارتند از مصرف الکل یا مواد مخدر، سوء تغذیه، برخی عفونت ها یا پره اکلامپسی .
 • مشکلات حین زایمان . اگر نوزاد در هنگام زایمان از اکسیژن محروم شود یا بسیار نارس به دنیا بیاید، ممکن است ناتوانی ذهنی ایجاد شود.
 • بیماری یا جراحت. عفونت هایی مانند مننژیت ، سیاه سرفه یا سرخک می توانند منجر به ناتوانی ذهنی شوند. آسیب شدید به سر ، نزدیک به غرق شدن، سوء تغذیه شدید، عفونت های مغزی، قرار گرفتن در معرض مواد سمی مانند سرب و بی توجهی شدید یا سوء استفاده نیز می تواند باعث آن شود.
 • هیچ کدام از موارد بالا . در دو سوم همه کودکانی که دارای ناتوانی ذهنی هستند، علت ناشناخته است.

بیشتر بخوانید:اختلال طیف اوتیسم(ASD) چیست و چه تفاوتی با اوتیسم دارد؟


کلینیک کاردرمانی،گفتاردرمانی و توانبخشی توان افزا اصفهان،با کادر مجرب و حرفه ای در زمینه های تشخیص،
درمان و بهبود انواع اختلالات،ناهنجاری ها و آسیب های جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان،
در خدمت شما هموطنان عزیز از سراسر کشور میباشد.

شماره تماس جهت نوبت دهی و مشاوره رایگان: ۰۹۳۰۳۱۲۶۴۷۵

آدرس: اصفهان؛ خیابان رزمندگان، روبروی خیابان شهید کاظمی، نبش کوچه ۲۷

اینستاگرام کلینیک تخصصی توان افزا: (اینجا کلیک کنید)


آیا میتوان از ناتوانی ذهنی کودکان پیشگیری کرد؟


برخی از علل ناتوانی ذهنی قابل پیشگیری هستند. شایع ترین آنها سندرم الکل جنینی است . زنان باردار نباید الکل مصرف کنند. دریافت مراقبت های مناسب دوران بارداری، مصرف ویتامین های دوران بارداری و واکسینه شدن در برابر برخی بیماری های عفونی نیز می تواند خطر تولد فرزند شما با ناتوانی های ذهنی را کاهش دهد.

در خانواده هایی که سابقه اختلالات ژنتیکی دارند، ممکن است آزمایش ژنتیک قبل از بارداری توصیه شود .

آزمایش‌های خاصی مانند سونوگرافی و آمنیوسنتز نیز می‌تواند در دوران بارداری برای بررسی مشکلات مرتبط با ناتوانی ذهنی انجام شود. اگرچه این آزمایشات ممکن است مشکلات قبل از تولد را شناسایی کنند، اما نمی توانند آنها را اصلاح کنند.

بیشتر بخوانید:دیس آرتری اختلال گفتاری و حرکتی را بشناسید

ناتوانی ذهنی کودکان چگونه تشخیص داده میشود؟


ممکن است به دلایل مختلف به ناتوانی ذهنی مشکوک شود. اگر نوزاد دارای ناهنجاری های فیزیکی باشد که نشان دهنده یک اختلال ژنتیکی یا متابولیک باشد ، ممکن است آزمایش های مختلفی برای تایید تشخیص انجام شود. اینها شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار، آزمایش تصویربرداری برای بررسی مشکلات ساختاری در مغز ، یا الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای جستجوی شواهد تشنج است.

در کودکان مبتلا به تاخیر در رشد، پزشک آزمایشاتی را برای رد سایر مشکلات از جمله مشکلات شنوایی و برخی اختلالات عصبی انجام می دهد. اگر دلیل دیگری برای تأخیر یافت نشد، کودک برای آزمایش رسمی ارجاع داده می شود.

سه چیز در تشخیص ناتوانی ذهنی نقش دارد: مصاحبه با والدین، مشاهده کودک، و تست هوش و رفتارهای انطباقی. اگر کودکی هم در ضریب هوشی و هم در رفتارهای انطباقی دچار نقص باشد، معلول ذهنی محسوب می شود. اگر فقط یکی یا دیگری وجود داشته باشد، کودک کم توان ذهنی محسوب نمی شود.

پس از تشخیص ناتوانی ذهنی، تیمی از متخصصان نقاط قوت و ضعف خاص کودک را ارزیابی خواهند کرد. این به آنها کمک می کند تا تعیین کنند کودک برای موفقیت در خانه، مدرسه و جامعه به چه میزان و چه نوع حمایتی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:ADD در مقابل ADHD،تفاوت آنها را بشناسید

چه خدماتی به افراد ناتوان ذهنی میتوان ارائه داد؟


برای نوزادان و کودکان نوپا ، برنامه های مداخله زودهنگام در دسترس است. تیمی از متخصصان با والدین کار می کنند تا یک طرح خدمات خانوادگی فردی یا IFSP بنویسند. این سند به تشریح نیازهای خاص کودک و خدماتی که به رشد کودک کمک می کند اشاره می کند. مداخله اولیه ممکن است شامل گفتار درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، مشاوره خانواده، آموزش با وسایل کمکی خاص یا خدمات تغذیه باشد.

کودکان سن مدرسه با ناتوانی های ذهنی (از جمله کودکان پیش دبستانی ) واجد شرایط آموزش ویژه رایگان از طریق سیستم مدارس دولتی هستند. این توسط قانون آموزش افراد دارای معلولیت (IDEA) الزامی شده است. والدین و مربیان با یکدیگر همکاری می کنند تا یک برنامه آموزشی فردی یا IEP ایجاد کنند که نیازهای کودک و خدماتی را که کودک در مدرسه دریافت خواهد کرد مشخص می کند. هدف آموزش ویژه ایجاد سازگاری، سازگاری و اصلاح است که به کودک دارای ناتوانی ذهنی اجازه دهد در کلاس درس موفق شود.

بیشتر بخوانید:نقش کاردرمانی در درمان و بهبود “فلج مغزی” چیست؟

برای کمک به کودک ناتوان ذهنی چه باید کرد؟


اقداماتی که برای کمک به کودک کم توان ذهنی شما انجام می شود عبارتند از:

 • هر آنچه می توانید در مورد ناتوانی های ذهنی بیاموزید. هر چه بیشتر بدانید، وکیل بهتری برای فرزندتان خواهید بود.
 • استقلال فرزندتان را تشویق کنید. به فرزندتان اجازه دهید چیزهای جدید را امتحان کند و او را تشویق کنید تا کارها را خودش انجام دهد. در صورت نیاز راهنمایی ارائه دهید و هنگامی که فرزندتان کاری را به خوبی انجام می‌دهد یا در کار جدیدی تسلط پیدا می‌کند، بازخورد مثبت بدهید.
 • فرزندتان را در فعالیت های گروهی شرکت دهید. شرکت در کلاس هنر یا شرکت در پیشاهنگی به کودک شما کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را بسازد.
 • درگیر بمان. با حفظ ارتباط با معلمان فرزندتان، می‌توانید پیشرفت آنها را دنبال کنید و آنچه را که فرزندتان در مدرسه می‌آموزد از طریق تمرین در خانه تقویت کنید.
 • سایر والدین کودکان کم توان ذهنی را بشناسید. آنها می توانند منبع عالی مشاوره و حمایت عاطفی باشند.

بیشتر بخوانید:بیش فعالی کودکان(ADHD) چیست؟-نقش کاردرمانی در بهبود آن

منبع:webmd